Description
For applications requiring larger amounts of air output the DC 12” blower offers portability and minimal weight, the Allegro 12” DC Blower offers a 1/3 HP motor with an efficient three-blade impeller in a rugged metal housing.Construction
Fan
Specifications
| Type | Axial |
| Color | Orange |
| Size | 12" |
| Dimensions | 15.5"L x 12"W x 16"H |
| Weight | 24 lbs. |
Motor
| HP | 1/3 HP |
| Voltage/Hz | 12V DC |
| Cord | SJOOW, AGW 12/3 300V, neoprene medium duty |
| Connector | Alligator Clips |
Flow Rates
| Free Air CFM (m³/hr) | 1685 (2862.83) |
| One 90° Bend CFM (m³/hr) | 1220 (2072.79) |
| Two 90° Bends CFM (m³/hr) | 1020 (1732.99) |
| SKU | ALL 9529 |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 9529 |
| Brand | Allegro® |
| Resources | |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Sales Unit | Each |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | Orange |
| Color | Orange |
| Blower Type | Axial Fan |
| Blower Size | 12" |
| Power | DC |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review