Description
Berkshire Bond® is made with the purest quality cellulose from carefully selected forests and is specially coated to minimize particle and fiber release. It is suitable for Class A, B & C/ISO Class 3–7 environments.Features
Applications
Specifications
| Color | White |
| Available Sizes | 8.5" x 11" |
| Paper Weight | 85g/m2 (24lb) |
| Packaging | 250 Sheets/Pack 10 Packs/Case |
| SKU | BER BB85.0811W |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | BB85.0811.10W |
| Brand | Berkshire Corporation |
| Resources | |
| Sales Unit | Case |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Packaging | 2500 Sheets/Case |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | White |
| Category | Paper |
| ISO | ISO Class 1-3, ISO Class 4-5, ISO Class 6-9 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review