Web Positioning & Restraint Lanyard
$102.23
SKU
DAL 213TWLSZ7/6
ANSI Z359-2007 compliant green web lanyard with two locking snap hooks , 6' length.
Specifications
| Material | Polyester Web |
| Harness Connection | Locking Snap Hook - 3/4" (19 mm) Gate Opening |
| Anchorage Connection | Locking Snap Hook - 3/4" (19 mm) Gate Opening |
| Length | 6' (1.8 m) |
| Compliance | ANSI Z359 |
| SKU | DAL 213TWLSZ7/6 |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 213TWLS-Z7/6FTGN |
| Brand | Miller®/Honeywell |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Product Option | Small |
| Type | Web Positioning |
| Style | Standard |
| Length | 6' |
| Number of Legs | Single-Leg |
| Material | Web |
| Leg/Lanyard Type | Fixed |
| Harness Connection | Snap Hook |
| Anchor Connection | Snap Hook |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review