Miller Contractor Non-Stretch Harness
$269.25
SKU
DAL 650CNBPUGN
Back D-ring, Mating Buckle Chest and Tongue Buckle Leg Straps, Sub-Pelvic Strap.
Specifically designed for use in construction
![]() |
![]() |
![]() |
| Tongue buckle leg straps | Self-contained label pack | Two (2) pull-free lanyard rings |
Specifications
| Size | Universal |
| Color | Green/Black |
| Back D-Ring | Yes |
| Side D-Rings | No |
| Chest Strap | Mating |
| Shoulder Strap | Friction |
| Leg Strap | Tongue Buckle |
| Sub-Pelvic Strap | Yes |
| Special Features | D-ring pad, Shoulder pads, Pull-free lanyard rings, Belt loops |
Materials
| Webbing | 1-3/4" Polyester |
| D-Rings | Clear Chromate Finished Carbon Steel |
| Hardware | Steel |
| Grommets | Brass |
| Labels | Valeron |
| Label Pack | Evoprene, Nylon |
Technical
| Max. Working Load | 400 lbs (181.4 kg) |
| Webbing Min. Tensile | 5,000 lbs (22kN) |
| D-Ring Min. Tensile | 5,000 lbs (22kN) |
| Buckle Min. Tensile | 4,000 lbs (18kN) |
Certification
Meets OSHA 1910.66, 1926.502 (d), ANSI A10.32, Z359-2007 and CSA Z259.10-06 specifications.| SKU | DAL 650CNBPUGN |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 650CN-BP/UGN |
| Brand | Miller®/Honeywell |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Product Option | Small |
| Size | Universal |
| Type | Multi-Purpose |
| Style | Vest Style |
| Web Material | Polyester |
| Chest Strap | Pass-Thru / Mating Buckle |
| Leg Straps | Tongue Buckle |
| Body Belt | No |
| D-Ring Locations | Back |
| Compliance | ANSI A10.32, CSA Z259.10-06, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review


