Miller AirCore™ Aluminum Harness
$641.89
SKU
DAL ACAQCBDPUGN
Back and Side D-rings, Quick-Connect Chest and Leg Straps, Lumber Pad and Removable Belt.
Description
The new Miller AirCore™ Harness is now available with lightweight, corrosion-resistant aluminum hardware. This new line of AirCore harnesses with aluminum components provides the ultimate in performance and comfort.Features/Benefits
Lightweight - Aluminum materials and components selected to reduce fatigue for all-day endurance and increased productivity.Optimal Air Circulation![]() |
Maximum Heat Ventilation![]() |
Comfort
Breathable, open-core padding technology provides optimal air flow, while reducing heat and moisture entrapment, keeping a worker drier and cooler. Up to 16% less surface area than other padding used on the market. AirCore harnesses are designed with patented Miller DuraFlex® stretchable webbing that provides greater flexibility and increased comfort.Easy Adjustability
Unique cam buckles on the shoulder straps make vertical webbing adjustment the easiest of any harness on the market. Quick-connect chest buckles for easy donning.Style
New webbing design creates an original and vibrant style and color for easy identification and greater visibility.Specifications
| Size | Universal |
| Color | Green/Black |
| Back D-Ring | Yes |
| Side D-Rings | Yes |
| Chest Strap | Quick-Connect |
| Leg Strap | Quick-Connect |
| Lumber Pad | Yes |
| Removable Belt | Yes |
| Weight | 5.4 lbs. (2.45 kg) |
Materials
| Webbing (DuraFlex®) | Strechable Polyester |
| Cam Buckle | Glass-filled Nylon, Aluminum, Stainless Steel |
| Keeper | Elastic |
| Grommets | Stainless Steel |
| Back, Belt, Shoulder Pads | Nylon, Polyester, Polyurethane, Poly Pro |
| Back Mesh Shield | Polyester mesh |
| Label Pack | Evoprene, Nylon |
| Label | Valeron |
Technical
| Max. Working Load | 400 lbs (181.4 kg) |
| Webbing Min. Tensile | 5,000 lbs (22kN) |
| D-Ring Min. Tensile | 5,000 lbs (22kN) |
| Buckle Min. Tensile | 4,000 lbs (18kN) |
Certification
Meets OSHA 1926.502, ANSI A10.32, ANSI Z359.1 and CSA Z259.10-12 requirements.| SKU | DAL ACAQCBDPUGN |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | ACA-QC-BDP/UGN |
| Brand | Miller®/Honeywell |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Product Option | Small |
| Size | Universal |
| Type | Multi-Purpose |
| Style | Vest Style |
| Web Material | Polyester |
| Chest Strap | Quick-Connect |
| Leg Straps | Quick-Connect |
| Body Belt | Yes |
| D-Ring Locations | Back, Side |
| Compliance | ANSI A10.32, ANSI Z359.1, CSA Z259.10-12, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review

