DuraFlex® Python® Harness
$226.19
SKU
DAL P950-4/UGN
Back D-ring, Friction Shoulder, Mating Buckle Chest and Tongue Leg Straps, Sub-Pelvic Strap, Santoprene® D-ring Back Pad, Pull-Free Lanyard Rings, Belt Loops.
Discover Wraparound Comfort
The DuraFlex Python Harness features wraparound comfort and is uniquely constructed with three types of performance webbing.Features
Specifications
| Size | Universal |
| Color | Green/Black |
| Back D-Ring | Yes |
| Front D-Ring | No |
| Side D-Rings | No |
| Chest Strap | Mating |
| Leg Strap | Tongue Buckle |
| Shoulder Strap | Friction |
| Sub-Pelvic Strap | Yes |
| Special Features | Santoprene® D-ring Back Pad, Pull-Free Lanyard Rings, Belt Loops |
| Weight | 3.2 lbs. (1.5 kg) |
Materials
| Webbing (DuraFlex®) | Polyester, Urethane Elastomer |
| Elastic Keepers | Polyester, Nylon, Lycra |
| Thread | 6 cord bonded 3 strand polyester thread. Minimum tensile of 42 lbs |
| D-Ring | Clear Chromate Finished Carbon Steel |
| Hardware | Steel |
| Labels | Valeron |
| Label Pack | Evoprene, Nylon |
Technical
| Max. Working Load | 400 lbs (181.4 kg) |
| Webbing Min. Tensile | 5,000 lbs (22kN) |
| D-Ring Min. Tensile | 5,000 lbs (22kN) |
| Buckle Min. Tensile | 4,000 lbs (18kN) |
Certification
Meets OSHA 1910.66, 1926.502, ANSI A10.32, Z359.1 and CSA requirements.| SKU | DAL P950-4/UGN |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | P950-4/UGN |
| Brand | Miller®/Honeywell |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Product Option | Small |
| Size | Universal |
| Type | Multi-Purpose |
| Style | Vest Style |
| Web Material | Polyester |
| Chest Strap | Pass-Thru / Mating Buckle |
| Leg Straps | Tongue Buckle |
| Body Belt | No |
| D-Ring Locations | Back |
| Compliance | ANSI A10.32, ANSI Z359.1, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review



