Eagle Lab Pack, Screw-On Lid, Yellow, 30 Gallon
$93.97
SKU
EAG 1600SL
Description
For use with smaller non-damaged bottles, cans, carboys and 5 gallon pails of non-leaking hazardous materials – if leaking, must pack with sufficient sorbents for – NO FREE LIQUIDS.Features & Benefits
Specifications
| Style | Lab Pack |
| Closure Type | Screw-On Lid |
| Inside Dimensions | Top: 19-7/8in Bottom: 16-1/4in Height: 27in |
| Outside Dimensions | Top: 22-1/2in Bottom: 16-5/8in Height: 28-1/4in |
| Maximum Capacity | 396 lbs |
| Total Capacity | 30 Gallons |
| Maximum Size Container | 5 Gallons |
| UN/DOT Rating | 1H2/X120/S 1H2/Y180/S |
| SKU | EAG 1600SL |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 1600SL |
| Brand | Eagle |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | No |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Product Option | Small |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review