6' Cable Restraint Lanyard
$85.84
SKU
FAL 8306
Single Leg; 1/4" Galvanized Wire Cable; with 2 Snap Hooks.
Features
Material Specifications
| Cable | 1/4" Galvanized; Min. 5,000 tensile strength |
| Connector | Alloy Steel; Min.5,000 lbs tensile strength |
| Connector Gates | Alloy Steel; Min. 3,600 lbs. front load and side load |
Performance Specifications
| Tensile Strength | Min. 5,000 lbs |
| Max. Capacity | 425 lbs. |
Standards
| OSHA | CFR1926.502, CFR1910.66 |
| ANSI | Z359.1-2007 |
| SKU | FAL 8306 |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 8306 |
| Brand | FallTech® |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Product Option | Small |
| Type | Cable/Rope Restraint |
| Style | Standard |
| Length | 6' |
| Number of Legs | Single-Leg |
| Material | Cable |
| Leg/Lanyard Type | Fixed |
| Harness Connection | Snap Hook |
| Anchor Connection | Snap Hook |
| Compliance | ANSI Z359.1, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review