FallTech FT-One Ultra-Lite™ 3D Construction Belted Full-Body Harness, Tongue Buckle Legs
$638.54
Only %1 left
SKU
SKU 8131
The lightest and most advanced premium safety harness on the market—over 30% lighter than other harnesses in its segment.
Description
The FT-One Ultra-Lite is FallTech’s lightest, most advanced harness, built to deliver unmatched comfort and mobility. Over 2 pounds lighter than the original FT-One, its weightless engineering reduces fatigue while maximizing freedom of movement. Titanium D-rings cut weight without sacrificing strength. A minimized-contact design, vented padding, and breathable webbing keep workers cool all day. With next-gen, high-strength webbing, the Ultra-Lite sets a new benchmark in performance. Once you wear it, there’s no going back.Features
- The lightest and most advanced premium safety harness on the market—over 30% lighter than other harnesses in its segment.
- Minimized-contact design utilizes contoured straps to reduce bulk and surface contact to improve mobility and keep the harness cooler against the body.
- High-breathability webbing is three times stronger than traditional webbing while featuring enhanced UV- and abrasion-resistance.
- Industry-first titanium D-rings are lighter, stronger, and more corrosion-resistant than either steel or aluminum.
- Low-contact gel padding reduces friction, pulls heat away from the body, and promotes airflow to help keep workers cooler and drier throughout the day.
- Vented lateral Comfort Legs® straps cool areas where heat builds, flex naturally with movement, and neutralize common pinch points for better all-day mobility.
- Perforated shoulder pads use a raised airflow structure to resist heat, moisture, and bacteria.
- A rugged yet lightweight vented waist pad distributes weight efficiently so the harness supports your work without adding unnecessary bulk.
- Soft neoprene-lined neck guard prevents abrasion to keep comfort front and center on every climb.
- Slim-profile trauma relief packs help reduce pressure during suspension and improve balance and stability during rescue situations.
- Complies with ANSI Z359.11-2021, OSHA 1910.140, and OSHA 1926.502.
- 3 D-ring configuration (1 dorsal, 2 hip) with tongue buckle leg closures for easy adjustments.
Specifications
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-Rings | Aluminum Alloy; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Aluminum alloy and plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
| SKU | SKU 8131 |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 8131 |
| Brand | FallTech® |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | No |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | Black |
| Type | Multi-Purpose |
| Style | Construction |
| Web Material | Polyester |
| Chest Strap | Quick-Connect |
| Leg Straps | Tongue Buckle |
| Body Belt | Yes |
| D-Ring Locations | Back, Side |
| Compliance | ANSI Z359, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review