FallTech FT-R™ Class 2 Leading Edge SRL with 60' Galvanized Steel Cable
$739.22
SKU
FAL 721560LE
Is your SRL causing nuisance lockups that reduce performance?
Get the most efficient and reliable walking-working speeds with the FT-R™.
Features
- 20% lighter than typical 60' Cable Class 2 Leading Edge SRLs
- 7/32" galvanized steel cable lifeline with swivel snap hook
- Innovative energy absorber design provides more consistent performance in all environmental conditions and features full fall clearance diagrams and charts inside the Viewpack®
- Improved internal mechanism design minimizes unintentional lockups to keep workers moving freely and productively
- Swiveling anchor and leg-end connectors plus an integrated carrying handle simplify installation and transportation
- Industry first UV-resistant and scratch resistant label keep warnings legible and units in service
- Includes steel anchorage carabiner with 3/4" gate opening
- Complies with ANSI Z359.14-2021 Class 2 SRL
Specifications
| Cable | 7/32" galvanized steel; 3,600 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Lifeline Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| SKU | FAL 721560LE |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 721560LE |
| Brand | FallTech® |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | No |
| Made in USA | Yes |
| Eco-Safe | No |
| Type | Leading Edge |
| Style | Single Lifeline |
| Lifeline Type | Galvanized Cable |
| Length | 60' |
| Housing Type | Thermoplastic |
| Mounting Type | Direct to Harness Back, Overhead Anchor Point |
| Compliance | ANSI Z359.14, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review