FallTech Tradesman® Plus 3D Construction Belted Full Body Harness
Only %1 left
SKU
SKU 7078B
Features integral tri-layer padded shoulder yoke and 6" waist support positioning pad to provide breathable user comfort
Description
- Proprietary dorsal attachment sleeve supports effortless addition of personal SRLs.
- Plated alloy steel low-profile spring tension roller torso adjusters provide simple upper-body adjustment
- Dorsal and hip D-rings, quick connect chest, and tongue buckle leg closures are all durably plated alloy steel
- Quick-connect buckle features visual indicators showing positive connection
- Tongue buckle legs are uniquely equipped with 9 grommeted adjustment positions for a wider range of fit
- Complies with ANSI Z359.11-2014
Specifications
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-Rings | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
| SKU | SKU 7078B |
|---|---|
| Brand | FallTech® |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | No |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | Black/Red |
| Chest Strap | Pass-Thru / Mating Buckle |
| Leg Straps | Tongue Buckle |
| Body Belt | Yes |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review