FallTech® FT-Iron® 3D Construction Belted Full Body Harness
$476.33
Only %1 left
SKU
SKU 8144
Description
Model 8144 FT-Iron® Three D-Ring Belted Full Body Harness with quick connect chest and tongue buckle leg closure is light weight and provides you the maneuverability to get your job done right with leg straps for all day comfort.Features
- Comfort Legs® lateral leg strap construction greatly improves mobility and comfort
- Rugged waist belt supports extreme loads of tools or equipment without folding while distributing load evenly for improved comfort
- Reinforced sub-pelvic strap features durable wear pad for extended product service life
- ArrowGrip® dorsal D-ring plate and new slip-resistant connectors minimize slippage for maximum comfort and minimal adjustment throughout the day
- Features integral tri-layer padded shoulder yoke to provide breathable user comfort
- Updated SRL connection point allows for fast, hassle-free attachment of all types of single and twin SRLs
- Durable lanyard keeper design improves versatility and reusability while maintaining ANSI compliance
- Quick-connect chest buckle features visual indicator showing positive connection
- Tongue buckle legs are uniquely equipped with 9 grommeted adjustment positions for a wider range of fit
- Includes fully adjustable suspension trauma relief system
- Complies with ANSI Z359.11-2021, CSA Z259.10-2018, OSHA 1926.502 and 1910.140
Specifications
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-Rings | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Aluminum alloy and plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 133 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 133 to 425 lb max. |
| SKU | SKU 8144 |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 8144 |
| Brand | FallTech® |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | No |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | Black |
| Type | Multi-Purpose |
| Style | Construction |
| Web Material | Polyester |
| Chest Strap | Quick-Connect |
| Body Belt | Yes |
| D-Ring Locations | Back, Side |
| Compliance | ANSI Z359, OSHA 1926.140, OSHA 1926.502 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review