FlareAlert Pro LED Beacon Kit, Red, 3 Lights/Kit
$119.99
SKU
KEY B3-FP RED
FlareAlert is a leading manufacturer in the LED emergency lighting industry.
Specifications
| LED Type | 0.5W LED |
| Available Colors | Red, Yellow, Blue, Green, White |
| Batteries Required | 4 each AA Alkaline |
| Battery Life | Flash: Up to 140+ hours Steady: Up to 40+ hours |
| Modes | Flash and Steady |
| Crush Resistance | Withstand Civilian Vehicles |
| Dimensions | 3.75" x 3.75" x 1.75" |
| Weight | 8 oz with batteries |
| SKU | KEY B3-FP RED |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | B3-FP-R |
| Brand | FlareAlert |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | No |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | Red |
| Battery Type | Non-Rechargeable |
| Battery Size | AA |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review