Tingley Icon 3.1™ Class 3 Jacket
As low as
$134.99
Only %1 left
SKU
SKU J24172
Includes J72003 Zip-In Liner!
Overview
Jacket Features
Specifications
| Chest | S: 44", M: 48", L: 52", XL: 56", 2X: 60", 3X: 64", 4X: 68", 5X: 72" |
| Length | S: 31.5", M: 32.5", L: 33.5", XL: 33.5", 2X: 34.5", 3X: 34.5", 4X: 35.5", 5X: 35.5" |
| Sleeve Length | S: 37", M: 38", L: 38.5", XL: 39", 2X: 39.5", 3X: 40", 4X: 40.5", 5X: 41" |
| Material | 6 oz/yd² Polyurethane on 300D Polyester |
| Compliance | ANSI/ISEA 107 Class 3, Level 2 |
| Ideal Applications | For use in environments where high visibility and breathability are desired for wearer safety and comfort. |
| SKU | SKU J24172 |
|---|---|
| Brand | Tingley |
| Resources | |
| Sales Unit | Each |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review