Small Alpha® Swab
$354.96
SKU
TEX 743B
Polyester swab for cleaning small areas.
Description
Texwipe’s Alpha® Swab Series is made from the cleanest 100% polyester knit materials. The complete thermal bond construction eliminates adhesive contamination.Cleanroom manufactured, made to exacting and consistent tolerances using high-precision automated processes. Lot coded for traceability and quality control. Packaged in a silicone-free and amide-free bag.
Features & Benefits
Applications
Specifications
| Head Width | 4 mm (0.157") |
| Head Thickness | 3.6 mm (0.142") |
| Head Length | 12 mm (0.472") |
| Handle Width | 3 mm (0.118") |
| Handle Thickness | 3 mm (0.118") |
| Handle Length | 58.3 mm (2.295") |
| Total Swab Length | 70 mm (2.756") |
| Packaging | 2500 Swabs/Case |
| Inner Packaging | 500 Swabs/Bag (5 Inner Bags of 100 Swabs) 5 Bags/Case |
| SKU | TEX 743B |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | TX743B |
| Brand | Texwipe® |
| Resources | |
| Sales Unit | Case |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Packaging | 2500/Case |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| ISO | ISO Class 1-3 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review