Small Compressed CleanFoam® Swab
$68.77
SKU
TEX 751B
CleanFoam® swab for cleaning small slotted and grooved areas.
Description
Texwipe’s Alpha® Swab Series is made from the cleanest 100% polyester knit materials. The complete thermal bond construction eliminates adhesive contamination.Cleanroom manufactured, made to exacting and consistent tolerances using high-precision automated processes. Lot coded for traceability and quality control. Packaged in a silicone-free and amide-free bag.
Features & Benefits
Applications
Specifications
| Head Width | 4 mm (0.157") |
| Head Thickness | 3.5 mm (0.138") |
| Head Length | 17 mm (0.669") |
| Handle Width | 2.4 mm (0.094") |
| Handle Thickness | 2.4 mm (0.094") |
| Handle Length | 50 mm (1.969") |
| Total Swab Length | 67 mm (2.638") |
| Packaging | 500 Swabs/Bag (5 Inner Bags of 100 Swabs) |
| SKU | TEX 751B |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | TX751B |
| Brand | Texwipe® |
| Resources | |
| Sales Unit | Bag |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Packaging | 500/Bag |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| ISO | ISO Class 4-5 |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review