Description
For use in applications requiring a large amount of output in a hazardous location environment. Allegro’s 20" (50.8cm) Explosion Proof blower is offered with a 1/2 HP Explosion Proof motor with an efficient 3-blade fan in a rugged metal housing. Certified to CSA Standard C22.2 No. 113.Construction
Fan
Specifications
| Type | Axial< Explosion Proof |
| Color | Orange |
| Size | 20" |
| Dimensions | 19"L x 22"W x 22.5"H |
| Weight | 75 lbs. |
| Certifications | UL Listed, CSA Certified |
Motor
| HP | 1/2 HP |
| Voltage/Hz | 115V/230V AC, 60 Hz, Single Phase |
| RPM | 1725 |
| Current Draw | 8.2/4.1A |
| Cord | 25’ (7.62m) 12/3 AWG SJOOW 90C 300V medium duty |
| Plug | NEMA 20 Amp plug, explosion proof rated |
Flow Rates
| Free Air CFM (m³/hr) | 4650 (7900.39) |
| One 90° Bend CFM (m³/hr) | 3150 (5351.88) |
| Two 90° Bends CFM (m³/hr) | 2950 (5012.08) |
| SKU | ALL 9525-01 |
|---|---|
| Manufacturer's Part # | 9225-01 |
| Brand | Allegro® |
| Resources | |
| Free Shipping Eligible | Yes |
| Sales Unit | Each |
| Made in USA | No |
| Eco-Safe | No |
| Color | Orange |
| Color | Orange |
| Blower Type | Axial Fan, Explosion Proof |
| Blower Size | 20" |
| Power | AC |
* You can add as many custom tabs as you need!
| Size | Bust (cm) | Waist (cm) | Hip (cm) |
|---|---|---|---|
| XS | 82,5 | 62 | 87,5 |
| S | 85 | 63,5 | 89 |
| M | 87,5 | 67,5 | 93 |
| L | 90 | 72,5 | 98 |
| XL | 93 | 77,5 | 103 |
Write Your Own Review